بزرگداشت اریک هرملین، ایرانشناس سوئدی در شهر کتاب مرکزی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۳ همایش بزرگداشت اریک هرملین، ایران‌شناس برجسته‌ سوئدی سه‌شنبه چهارم آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی شهرکتاب، به مناسبت هفتادمین سال درگذشت اریک هرملین همایشی با این عنوان سه‌شنبه ۴ آذر، ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۳

bozorgdasht-erik-hermlin-shahr-ketabهمایش بزرگداشت اریک هرملین، ایران‌شناس برجسته‌ سوئدی سه‌شنبه چهارم آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شهرکتاب، به مناسبت هفتادمین سال درگذشت اریک هرملین همایشی با این عنوان سه‌شنبه ۴ آذر، ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

در این نشست پروفسور کارل گوران اکر والد استاد دانشگاه اوپسالا، یوهان هرملین (برادرزاده‌ی اریک هرملین) و علی‌اصغر محمدخانی درباره‌ی آثار و خدمات علمی اریک هرملین سخن می‌گویند. در این همایش مستند «مجنونی از اسکاندیناوی» با کارگردانی فرشاد اکتسابی ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه برای علاقه‌مندان به نمایش درمی‌آید.

اریک هرملین در سال ۱۸۶۰ میلادی متولد شد و در ۲۵ نوامبر ۱۹۴۴ درگذشت و امسال هفتادمین سال درگذشت اوست.

هرملین در طول زندگی خود حدود ۱۰ هزار صفحه آثار ادبی فارسی را به سوئدی ترجمه کرد. او شیفته‌ و دلباخته‌ ادبیات فارسی بود. بوستان سعدی اولین کتاب و تذکره الاولیاء عطار آخرین اثری بود که به سوئدی ترجمه کرد.

وی آثار سعدی، خیام، عطار، مولوی، نظامی، فردوسی، سنایی و شیخ محمود شبستری را به سوئدی ترجمه کرد و هستی خود را در شعر عارفان پارسی‌گوی کشف کرد.

از علاقه‌مندان به ایرانشناسی و ادب فارسی دعوت می‌شود که برای بزرگداشت یکی از جدی‌ترین و پرکارترین معرفان گنجینه‌ شعر و ادب فارسی به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند.