برگزاری همایش «خویش کاوی ایرانیان در دوران مدرن»

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ همزمان با پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب «خلقیات ما ایرانیان»، همایش «خویش کاوی ایرانیان در دوران مدرن» برگزار می‌شود. همزمان با پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب «خلقیات ما ایرانیان»، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران همایش «خویش کاوی ایرانیان در دوران مدرن» را برگزار می‌کند. در […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۳ فروردین ۱۳۹۵

hamayesh-khishkavi-iranian

همزمان با پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب «خلقیات ما ایرانیان»، همایش «خویش کاوی ایرانیان در دوران مدرن» برگزار می‌شود.

همزمان با پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب «خلقیات ما ایرانیان»، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران همایش «خویش کاوی ایرانیان در دوران مدرن» را برگزار می‌کند.

در این همایش تقی آزاد ارمکی، نصرالله املشی، محمدرضا جوادی یگانه، آرمین امیر، مقصود فراستخواه و محمدحسین مجتهدی سخنرانی می‌کنند.

این همایش سه‌شنبه ۳۱ فروردین ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان دمش شماره ۹ برگزار می‌شود.

«خلقیات ما ایرانیان»، نام کتابی از محمدعلی جمالزاده است که در سال ۱۳۴۵ انتشار یافت. این کتاب، کندوکاوی‌ است درباره خصوصیات اخلاقی ایرانیان. جمالزاده در تألیف این کتاب، آرای ایرانشناسان ایرانی و خارجی را مورد مداقه قرار داده است. این کتاب با بیت زیر آغاز می‌شود: «آئینه گر عیب تو بنمود راست/ خودشکن؛ آئینه شکستن خطاست»

جمال‌زاده در این مقاله به شیوه‌ای هنرمندانه سعی در جمع‌آوری نوشته‌های کسانی کرده که در باب خلقیات ایرانیان سخن رانده‌اند و انصافاً تلاش او از حد یک مقاله فراتر رفته و سزاوار این بوده که به کتابی تبدیل شود و این کار را مجله مسائل ایران به شایستگی انجام داده اما چنان که خود او هم در این کتاب ذکر می‌کند سخن در این باب گذشته از بیگانگان از سوی خود ایرانی‌ها هم بسیار گفته شده و بسیار لازم است که تمام این مطالب گردآوری شوند اما خود ذکر می‌کند که در این میان فرصت جمع‌آوری همه اینها را ندارد و این کار را به آیندگان واگذار می‌کند.