برگزاری شب محمد پروین گنابادی

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۰۸ شهریور ۱۳۹۶ شب محمد پروین گنابادی روز چهارشنبه هشتم شهریور‌ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۷ برگزار می‌شود. در سالگرد چهلمین سالروز درگذشت استاد زنده‎یاد محمد پروین‎گنابادی مجله بخارا با همکاری بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار شبی را به خاطر ارجگذاری از آثار و خدمات این استاد برجسته زبان و […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۰۸ شهریور ۱۳۹۶

shab mohammad parvingonabadiشب محمد پروین گنابادی روز چهارشنبه هشتم شهریور‌ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۷ برگزار می‌شود.

در سالگرد چهلمین سالروز درگذشت استاد زنده‎یاد محمد پروین‎گنابادی مجله بخارا با همکاری بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار شبی را به خاطر ارجگذاری از آثار و خدمات این استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی در ساعت پنج عصر چهارشنبه هشتم شهریورماه در کانون زبان فارسی برگزار می‎کند.

در این مراسم  محسن ابوالقاسمی، حسن انوری، محمد روشن، اصغر دادبه و بهرام  پروین‏گنابادی درباره زندگی و آثار استاد گنابادی سخنرانی خواهند کرد. همچنین فیلم سخنان استاد به همراه سخنان استادان سیدجعفر شهیدی و محمود فرخ درباره ایشان پخش خواهد شد.

پروین گنابادی از زمره شاگردان برجسته ادیب نیشابوری بود. ایشان از سال ۱۳۲۸ به معرفی مرحوم مدرس رضوی به علامه دهخدا همکاری خود را با علامه آغاز کردکه سالها ادامه داشت. از سال ۱۳۴۰ تا پایان عمر همکار دکتر خانلری در بنیاد فرهنگ ایران بودند. علاوه بر این در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و پژوهشکده فرهنگ ایران تدریس می‎کردند.از آثار ایشان می‎توان به ترجمه دو جلدی از مقدمه ابن‎خلدون و تصحیح تاریخ بلعمی و…اشاره کرد. بخصوص به هزاران یادداشت و فیش درباره فرهنگ عامه و لغات محلی گنابادی و مشهدی که یکی از زمینه‎های پژوهشی استاد بود اشاره داشت. شب استاد پروین گنابادی در ساعت پنج چهارشنبه هشتم شهریور در کانون زبان فارسی برگزار می‎شود.
بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار در خیابان ولی عصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، پلاک۱۲ واقع شده است.