برگزاری آیین نکوداشت آیت‌الله مرعشی

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ آیین نکوداشت آیت‌الله سیدمحمدحسن مرعشی از مفاخر فقه و حقوق اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱۸ اسفند، ساعت ۱۸:۳۰ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود. آیت‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری در شهرستان شوشتر متولد شد. وی شاخه‌های علوم اسلامی را در سطوح مختلف از محضر عالمانی چون […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۲

seyedmohammadhasane-maraashi

آیین نکوداشت آیت‌الله سیدمحمدحسن مرعشی از مفاخر فقه و حقوق اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱۸ اسفند، ساعت ۱۸:۳۰ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

آیت‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری در شهرستان شوشتر متولد شد. وی شاخه‌های علوم اسلامی را در سطوح مختلف از محضر عالمانی چون محمد حسن آل طیب، سید محمد تقی حکیم، علامه شیخ محمد تقی شوشتری و سید محمد جزایری فرا گرفت.

دیدگاه‌های او در زمینه فقه جزایی از مهمترین منابع فقهی برای فقیهان و حقوقدانان به شمار می‌آید. آیت‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری همگام با امام خمینی(ره) در انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مشارکت کرد و با عمل به تکلیف اجتماعی خویش با حکم امام خمینی به عضویت شورای عالی قضایی منصوب شد. همچنین در انتخابات مجلس خبرگان با آرای مردم به عضویت در مجلس خبرگان درآمد.

عناوین برخی از آثار ایشان شاملشرح کتاب الفیه ابن مالک به زبان عربی در زمینه ادبیات عرب،شرح بر تلخیص مختصر المعانی به زبان عربی در زمینه ادبیات عرب،شرح بدایه الحکمه به زبان عربی در زمینه فلسفه،شرح نهایه الحکمه به زبان عربی در زمینه فلسفه،شرحی بر تهذیب المنطق تفتازانی به زبان فارسی در زمینه منطق و … است. این عضو مجلس خبرگان رهبری در تابستان ۱۳۸۷ در سن ۷۱ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.