برپایی همایش «شعر نو فارسی و اسپانیایی» در مادرید

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ بزرگداشت نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی و «خوان رامون خیمنس» پدر شعر مدرن اسپانیایی، روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، هفتم و هشتم اردیبهشت‌ماه در دانشگاه کمپلوتنسه‌ مادرید برگزار می‌شود. این همایش از سوی مرکز فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، دانشگاه کمپلوتنسه‌ […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

hamayesh-sher-no-farsi-espaniaei

بزرگداشت نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی و «خوان رامون خیمنس» پدر شعر مدرن اسپانیایی، روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، هفتم و هشتم اردیبهشت‌ماه در دانشگاه کمپلوتنسه‌ مادرید برگزار می‌شود.

این همایش از سوی مرکز فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، دانشگاه کمپلوتنسه‌ مادرید و انجمن ایران‌شناسان اسپانیا برگزار می‌شود. در این همایش استادان و پژوهشگران ایرانی و اسپانیایی درباره‌ ویژگی‌های شعر نو فارسی و اسپانیایی سخن می‌گویند و شعرهای نیما یوشیج و خوان رامون خیمنس به زبان فارسی و اسپانیایی برای حاضران خوانده می‌شود.

نیما یوشیج: انسان و شاعر (آلفرد کاواناق)، نیلوفرهای آبی در ایران و اسپانیا (علی‌اصغر محمدخانی)، بین برج عاج و برج بابل: خوان رامون خیمنس به عنوان گیرنده‌ چندین سنت ادبی (خاویر هلگتا مانسو)، ویژگی‌های کلی شعر نو فارسی بر اساس تحلیل شعر لوح گور احمد شاملو (حسین معصومی‌همدانی)، دلتنگی از حال حاضر در احساسات شاعرانه‌ خیمنس (خورخه سانچز کاسکو)، سیما و سرشت شعر نو فارسی (موسی اسوار)، سرای خوان رامون، مهد طبیعی و نماد (لوسیا کوتارلو)، تبارشناسی گفتمانی شعر فارسی: آمیختگی گفتمانی مدرنیته و مدرنیسم در شعر نیما (امیرعلی نجومیان)، درآمدی بر هنر شعری خوان رامون خیمنس (انریکه اورتیز) نام برنامه های ارایه شده در این همایش دو روزه است.

قرار است در سال جاری گزیده‌ای از شعر نو فارسی به اسپانیایی و نیز گزیده‌ای از شعر نو اسپانیایی به فارسی ترجمه و به صورت دوزبانه در دو کشور منتشر شود. ادامه‌ این همایش با حضور استادان و پژوهشگران دو کشور در نیمه‌ دوم سال جاری در شهر کتاب تهران برگزار می‌شود.