بررسی نوآوری های ابوالحسن نجفی در عروض فارسی

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ نوآوری‌های زنده‌یاد ابوالحسن نجفی در عروض فارسی در قالب نشست هفتگی مرکز فرهنگی شهر کتاب روز سه شنبه ۲۰بهمن مورد بررسی قرار می‌گیرد. شعر فارسی، در طول تاریخ هزار و ۲۰۰ساله‌اش، تدریجا نزدیک به ۵۰۰وزن مختلف ساخته و به کار گرفته است. سوال مهم این است که آیا […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۷ بهمن ۱۳۹۴

noavari-abolhasan-najafi-aroze-farsiنوآوری‌های زنده‌یاد ابوالحسن نجفی در عروض فارسی در قالب نشست هفتگی مرکز فرهنگی شهر کتاب روز سه شنبه ۲۰بهمن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شعر فارسی، در طول تاریخ هزار و ۲۰۰ساله‌اش، تدریجا نزدیک به ۵۰۰وزن مختلف ساخته و به کار گرفته است. سوال مهم این است که آیا می‌توان این مقدار کثیر را که تعدد آنها در هیچ زبان دیگر جهان نظیر ندارد تحت ضابطه در آورد؟ تا زمانی که اوزان شعر فارسی تنظیم و طبقه‌بندی نشوند عروض به مرتبه‌ علم نخواهد رسید. در این راه تاکنون کوشش‌هایی شده و نتایج کم و بیش موفقی نیز به‌دست آمده است. بی‌شک، عروض جدید شعر فارسی وامدار زنده یاد ابوالحسن نجفی است که با پژوهش‌ها و آثارش بزرگ‌ترین خدمت را به عروض فارسی‌کرده‌ است.

نشست هفتگی شهرکتاب روز سه‌شنبه ۲۰ بهمن از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه به بررسی نوآوری‌های ابوالحسن نجفی در عروض فارسی اختصاص دارد که با حضور ضیاء موحد، سیروس شمیسا و امید طبیب‌زاده و جمعی از زبان‌شناسان، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان در مرکز فرهنگی شهرکتاب، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم، پلاک ۸ برگزار می‌شود.