انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ایران الیوم – المشهد الثقافی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۳ رادیو عربی معاونت برون‌مرزی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران (شبکه الاذاعات العربیه و الافریقیه) در برنامه ایران الیوم – المشهد الثقافی روز پنج‌شنبه ۲۰ آذر ماه به معرفی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و فعالیت‌های آن  پرداخت. این برنامه به همت دکتر علی احمدیان مدیر گروه فرهنگ،ادب […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۳

3رادیو عربی معاونت برون‌مرزی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران (شبکه الاذاعات العربیه و الافریقیه) در برنامه ایران الیوم – المشهد الثقافی روز پنج‌شنبه ۲۰ آذر ماه به معرفی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و فعالیت‌های آن  پرداخت.

این برنامه به همت دکتر علی احمدیان مدیر گروه فرهنگ،ادب و هنر شبکه عربی و آفریقایی و همکاری دکتر ربیعی (سعدی غزای عمران الشحمان) و تهیه‌کنندگی خانم جولایی و  با مجری‌گری  خانم باسمه شکرچی در دو قسمت ضبط و پخش شد. در این برنامه که به معرفی مشاهیر و مفاخر فرهنگی ایران اسلامی اختصاص داشت، دکتر نادره جلالی مدیر روابط عمومی انجمن پیرامون انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و فعالیت‌های آن سخن گفت.
دکتر جلالی از انجمن به عنوان قدیمی‌ترین انجمن فرهنگی ایران یاد کرد و گفت: بزرگداشت و تجلیل از خدمات علمی و فرهنگی ارباب علم و ادب را باید یکی از اهداف انجمن  بر شمرد و این انجمن در معرفی و شناساندن مفاخر ملی پیشگام بوده است.
وی افزود: این امر در دوران ریاست دکتر مهدی محقق -که خود یکی از مفاخر فرهنگی ایران اسلامی است- به شکل جدی آغاز و تاکنون به طور مستمر ادامه یافته است، به طوری که انجمن هر ماه به طور متوسط یک یا دو مراسم بزرگداشت را برگزار و زندگینامه خدمات علمی و فرهنگی آنان را نیز منتشر می‌کند و در اختیار پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار می‌دهد.
جلالی درباره نحوه انتخاب مسئولان انجمن برای انتخاب یک شخصیت به عنوان یکی از مفاخر فرهنگی  گفت: انجمن، نخست بزرگان و دانشمندانی را که به علم و فرهنگ و ادب ایران‌زمین خدمت کرده و دارای آثار علمی ارزشمندی هستند و در سطح جهانی نیز شناخته شده‌اند، با تصویب هیأت مدیره به عنوان مفاخر فرهنگی انتخاب می‌کند. برای نمونه می‌توان به خانم دکتر بدرالزمان قریب که در فرهنگ و زبانهای باستانی ایران تخصص دارند و سغدی پژوه برجسته‌ای هستند و در سطح جهانی شناخته شده‌اند، اشاره داشت.
وی برگزاری همایش و سمینارهای داخلی و خارجی را در راستای معرفی مفاخر فرهنگی ایران و پیشینه غنی تمدنی آن سودمند و حائز اهمیت دانست و گفت: از دیگر فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی انجمن باید به مشارکت آن در سمینارها و مجامع فرهنگی اشاره کرد. انجمن همایش بین‌المللی قرطبه و اصفهان  را برگزار و به دنبال آن چهل جلد کتاب منتشر نمود که در نوع خود بی سابقه بوده است. همچنین با مؤسسه فرهنگی اکو در راستای معرفی مفاخر ایران و اسلام و ارزش‌های تمدن ایرانی- اسلامی همکاری دارد.
1دکتر جلالی ارتباط انجمن با دیگر سازمانها و نهادهای فرهنگی را در خصوص معرفی و گرامیداشت مفاخر ایرانی، ارتباطی خوب دانست و گفت: انجمن همواره از تعاملات فرهنگی و پیشنهادات دیگر سازمانها و نهادهای فرهنگی ازجمله برگزاری مراسم بزرگداشت، همایش و چاپ مقالات استقبال کرده و می‌کند. چنان‌که اخیراً در ۱۳ آذرماه همایش حکیم نابغه ملک ری : محمدبن زکریای رازی را با همکاری مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)برگزار کرد که در این همایش دکتر محقق به عنوان رازی پژوه برجسته به ایراد سخنرانی پرداخت و مورد تجلیل نیز قرار گرفت.
وی با تأکید بر این‌که مفاخر فرهنگی ایران حامل پیام صلح، دوستی، اخلاق مداری،گسترش معرفت و دستیابی به بصیرتی بالا و ارزش نهادن به جایگاه رفیع خرد و دانش و انسانیت هستند،گفت: ایرانیان از دیرباز ملتی فرهنگ‌دوست و پیام‌آور صلح و دوستی بوده و از پیشینه تمدنی غنی برخوردار بوده‌اند و در اعصار مختلف در زمینه‌های گوناگون دانش چون طب، نجوم، فلسفه،حکمت، فقه و اصول،کیمیا، موسیقی و … صاحب‌نظر و پیشگام بوده‌اند مثلاً در علوم پزشکی دنیا وامدار دانشمندان ایرانی چون ابن‌سینا و زکریای رازی است.
2جلالی در ادامه افزود: با گرفتن مراسم بزرگداشت، ساخت فیلم، چاپ زندگینامه و برقراری ارتباط نزدیک با این پیشکسوتان می‌توان نسل جوان امروزی را با شیوه، روش و منش و سیره این مفاخر فرهنگی آشنا کرد و  افکار و اندیشه‌های آنان را به نسل‌های آینده انتقال داد.
وی نقش و جایگاه مفاخر برجسته ایران را در رشد و تعالی فرهنگی کشور بسیار مؤثر دانست و گفت : از آنجا که اصولاً بزرگان اهل علم و ادب و فرهنگ هر کشوری زیر ساختار فرهنگی و اخلاقی و اجتماعی آن را پایه‌ریزی می‌کنند و مایه رشد و تعالی آحاد مختلف مردم جامعه هستند،پس نقش و جایگاه آنان مهم است.
جلالی درباره بزرگداشت‌هایی که انجمن درصدد برگزاری آن است از بزرگداشت جورج جرداق ادیب و اندیشمند مسیحی لبنانی، استاد ادبیات و فلسفه اسلامی در دانشگاه بیروت و از شیفتگان مولای متقیان حضرت علی بن ابی طالب (ع) در دی ماه خبر داد.
در پایان لوح تقدیری از طرف دکتر احمدیان و دکتر ربیعی به دکتر نادره جلالی اهدا شد.
34