انتشار نسخه بسیار نفیس «صحیفه سجادیه» پس از ۵۰۰ سال

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۴ سرپرست معاونت کتابخانه ملی از انتشار نسخه بسیار نفیس از صحیفه سجادیه در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: این نسخه با مقدمه ۳۰۰ صفحه‌ای سیدمحمدحسین حکیم منتشر خواهد شد. غلامرضا امیرخانی، سرپرست معاونت کتابخانه ملی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۴

noskhe-nafis-sahife-sajadieسرپرست معاونت کتابخانه ملی از انتشار نسخه بسیار نفیس از صحیفه سجادیه در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: این نسخه با مقدمه ۳۰۰ صفحه‌ای سیدمحمدحسین حکیم منتشر خواهد شد.

غلامرضا امیرخانی، سرپرست معاونت کتابخانه ملی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به فعالیت‌های کتابخانه در حوزه نسخ خطی گفت: قرار است نسخه‌ای بسیار نفیس از صحیفه سجادیه به خط کفعمی در ایام پیش‌رو منتشر شود. این نسخه، نسخه بسیار نفیسی است که مطمئناً بسیاری از علاقه‌مندان به نسخه‌پژوهی و پژوهشگران مشتاق دیدن آن هستند.
وی ادامه داد: این نسخه نفیس به خط کفعمی نوشته شده و در یک مجموعه شخصی نگهداری می‌شده است. چاپ فاکسی‌میله این نسخه با مقدمه ۳۰۰ صفحه‌ای از سیدمحمدحسین حکیم منتشر خواهد شد. این نسخه بسیار نایاب بوده و بسیاری از علمای پیشین ما آرزومند دیدار این نسخه بودند.
ابراهیم بن علی بن حسن بن محمد بن صالح الکفعمی از مشاهیر دانشمندان و محدثان و صالحان و متورعان بود که در فاصله زمان بین شهید اول و شهید ثانی زندگی می‌کرد و دارای تصنیفات فراوانی در ادعیه و غیر آن است. وی را با عناوینی چون فاضل، ادیب، فقیه، شاعر، زاهد، عارف یاد می‌‌کنند که خود دال بر جامعیت کفعمی در علوم گوناگون است.
کفعمی در کتابت اولیه صحیفه سجادیه به نسخه شهید اول دسترسی نداشته است و از روی نسخه‌ای کتابت شده از روی نسخه شهید کتابت کرده تا این‌که در سنه ۸۷۹ق، به نسخه شهید اول دسترسی پیدا کرد و توانست مقابله دقیقی با این نسخه انجام بدهد.