انتشار فراخوان مقاله همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فراخوان مقاله نهمین همایش «روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه» را با موضوع «تجارب تاریخی و چشم انداز روابط فرهنگی ایران و ترکیه» منتشر کرد. به منظور بررسی روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه، نهمین همایش «روابط فرهنگی و تاریخی ایران […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

farakhan-maghale-hamayesh-ravabet-farhani-iran-torkieسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فراخوان مقاله نهمین همایش «روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه» را با موضوع «تجارب تاریخی و چشم انداز روابط فرهنگی ایران و ترکیه» منتشر کرد.

به منظور بررسی روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه، نهمین همایش «روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه» با موضوع «تجارب تاریخی و چشم انداز روابط فرهنگی ایران و ترکیه» به همت مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری بنیاد تاریخ ترکیه و دانشگاه گیلان، برگزار می شود.
بنابر اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تلاش بر آن است تا در این همایش با استفاده از نقطه نظرات پژوهشگران و دانشگاهیان، ضمن بررسی محورهای مربوطه، بستر لازم برای استفاده و بهره برداری از فرصت ها و برنامه ریزی جهت ارتقای هر چه بیشتر روابط فرهنگی و تاریخی میان ایران و ترکیه، فراهم شود.
دبیرخانه این همایش از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان دعوت می کند تا با توجه به موضوعات و محورها و شرایط زیر، با تهیه و ارسال مقالات، برگزارکنندگان را در نیل به اهداف برگزاری هر چه بهتر این همایش یاری رسانند.

* محورهای و موضوعات مقاله:
نقش نخبگان و دولتمردان در روابط ایران و ترکیه در سده های میانه، میراث مشترک زبان های فارسی و ترکی، روابط تجاری، اجتماعی و فرهنگی ایران و ترکیه در دوران صفوی و قاجار
تصویر ایرانیان و ترکان در سفرنامه ها، تاریخ نگاری در عصر صفوی و عثمانی، روابط ایران و عثمانی در قرن نوزدهم، جامعه ایرانیان مقیم استانبول در قرن نوزدهم، ایران و ترکیه؛ دو تمدن تأثیرگذار فرهنگی، سرچشمه های عرفانی و معنوی حیات ایرانیان و ترکان، نوگرایی دینی در اندیشه نخبگان ایرانی و ترک در قرن بیستم، نقش موافقت نامه ها بر روابط فرهنگی ایران وترکیه از ابتدا تاکنون.
همچنین مکاتب عقلی و نقلی ایران وترک در عهد صفویه و قاجاریه، نقش کارگزاران فرهنگی در تاریخ روابط ایران و ترکیه، چشم انداز روابط فرهنگی ایران و ترکیه در موافقت نامه ها و تفاهم نامه ها، اندیشکده ها و تأثیر آن ها در روابط فرهنگی ایران و ترکیه، آینده پژوهی روابط فرهنگی ایران و ترکیه با توجه به تحولات منطقه، غرب فرهنگی در چشم انداز روابط ایران و ترکیه، روابط فرهنگی ایران و ترکیه در اسناد چشم انداز دو کشور، راههای همگرایی روابط فرهنگی ایران و ترکیه، سهم ایران و ترکیه در پی ریزی تمدن نوین اسلامی.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی دبیرخانه همایش واقع در تهران، بزرگراه رسالت، روبروی مصلی امام خمینی (ره)، ساختمان ۱۴، مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی مراجعه و یا به پست الکترونیک: markazemotaleatefarhangi@yahoo.com و تلفکس ۸۸۱۵۳۴۸۰ با کد ۰۲۱ تماس حاصل نمایند.
هفتمین همایش «روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه» در بورسای ترکیه سال ۱۳۹۰ و هشتمین همایش در دانشگاه فردوسی مشهد سال ۱۳۹۲ برگزار شده است.

منبع: ایرنا