انتشار شماره نود و پنجم اطلاعات حکمت و معرفت

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ به همت مؤسسه اطلاعات نود و پنجمین شماره مجله اطلاعات حکمت و معرفت دفتری برای بحث بر سر «چندگانگی فرهنگی» شد. حمید اندیشان دبیر دفتر این ماهِ مجله در سرمقاله‌ خود با روانی و شیرین‌سخنی به مفهوم پردازی یک دغدغه‌ی روانکاوانه/فلسفی می‌پردازد؛ «دیگری». پس از آن به جستجوی […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۲

hekmat-marefat

به همت مؤسسه اطلاعات نود و پنجمین شماره مجله اطلاعات حکمت و معرفت دفتری برای بحث بر سر «چندگانگی فرهنگی» شد.

حمید اندیشان دبیر دفتر این ماهِ مجله در سرمقاله‌ خود با روانی و شیرین‌سخنی به مفهوم پردازی یک دغدغه‌ی روانکاوانه/فلسفی می‌پردازد؛ «دیگری». پس از آن به جستجوی «هویت» می‌رود، نه هویتِ «من، شما، ایشان، …» بلکه چیستی هویت در گستره اجتماع بشری. در نهایت او به سراغ فرهنگ می‌رود، مفهومش را بسی پیچیده توصیف می‌کند اما همین پیچیدگی را راه ورود به حل مسئله می‌داند و به بحثی مختصر و گویا از چندگانه شدن فرهنگ در تمامی جوامع امروزِ انسانی می‌پردازد.

اولین نوشتارِ بخش دفتر ماه، گفتگویی‌ است اختصاصی با سونیا سیکا-استاد فلسفه در دانشگاه اتاوا کانادا- از حمید اندیشان، وی در آغاز گفتگو با سیکا بحث رابطه چندگانگیِ فرهنگی با فلسفه سیاسی را به پرسش می‌‌گیرد، در خلال مصاحبه سوالی از سوی حمید اندیشان که «آیا واقعا می‌توان افراد را درون یک فرهنگ خاص محدود کرد؟» و اولین جمله از پاسخ سونیا سیکا که «در بعضی مواقع بله و در دیگر شرایط نه» خواننده را بیشتر متوجه مبهم بودن مفهوم قاطعی از «فرهنگ» می‌کند و در نهایت این گفتگو با بررسی مناسبت سیاست چندگانگی با پروژه مدرنیته به اتمام می‌رسد.

در ادامه «درآمدی بر چندگانگی فرهنگی» مقاله‌ای‌ است از سارا سونگ به ترجمه مریم رحیمی ندوشن و روح‌الله علیزاده. «دیالوگ میان فرهنگ‌ها» نوشته‌ای است از بیخو پارخ و ترجمه حجت مهدوی، پارخ همانطور که در این مقاله عنوان قسمت آغازینش را «جامعه چندفرهنگی» نام داده‌است به سراغ رابطه چندفرهنگی بودن یک جامعه با دموکراسی مبتنی بر دیالوگ می‌رود.

حمید اندیشان در مقاله‌ای با عنوان «از سیاست چند‌فرهنگی تا اگزیستانس چند‌فرهنگی» طبق توضیح آغازین سعی دارد اگزیستانس چندفرهنگی را شرط ضروری در تحقق سیاست چند‌فرهنگی بخواند. «پدیده‌ی چند‌فرهنگی و پویایی تمدن‌های جدید» از پل کلاوال به ترجمه‌ی ثمین رشید بیگی در تلاش است تا نخست برای فرهنگ تعریفی دست و پا کند و نقش رسانه را در هر شکل و صورتی از ابتدا تاکنون بررسی کند.

مقاله پروفسور طارق مدود در مقاله‌ای با عنوان «دفاع از چندگانگی فرهنگی» با ذهنیت کثرت‌گرایش به تبیین چندگانگی فرهنگی در جوامع می‌پردازد و از آن پشتیبانی می‌کند. در نهایت بخش دفتر ماه این شماره‌ی مجله با مقاله‌ای از سوزان مولر آکین با عنوان «آیا چندگانگی فرهنگی برای زنان بد است؟» به پایان می‌رسد، این مقاله از قول مترجم نرگس صاحبی قسمت اول کتاب این نویسنده است که در آن به چندگانگی فرهنگی و رابطه‌اش با زنان در وضعیت اقلیت‌های فرهنگی نگاه شده‌است.

در بخش ادب و هنر دو مقاله به چاپ رسیده‌است، یکی «رویکرد میان‌فرهنگی مولانا» از یوسف شاه‌حسینی و دیگری «تحلیل ژانر» از هوبرت کنوبلاخ و توماس لاکمن به ترجمه محسن ناصری‌راد.

«واقع‌گرایی اخلاقی» از پیکا ویرینن و ترجمه انشاءالله رحمتی اولین مقاله از پنج نوشتار بخش اندیشه و نظر است که با فرااخلاقی خواندن این دیدگاه و با بررسی جوانب و استدلال های گوناگون در نگاهی واقع گرایانه به مبحث اخلاق می‌پردازد.

رمی براگ با به چالش کشیدن برخی برداشت‌های اشتباه از نظریات کانت در مقاله «متافیزیک در جای خود می‌نشیند» نگاه تازه‌ای به وجود متافیزیک می‌اندازد. مقاله سوم این بخش نوشته هاله عبدالهی‌راد است که در آن به بررسی جایگاه شرور به عنوان یک مساله فلسفی در نظام آفرینش الهی در دیدگاه استاد مطهری پرداخته می‌شود.

در ادامه «جهان‌بینی فلسفی من» مقاله‌ای ا‌ست از نیکلای بردیایف به ترجمه سید رضا وسمه‌گر. «نقش‌آفرینیِ نامتناهی در نظام دکارت نام آخرین مقاله این بخش است که مجتبی جلیلی‌مقدم با تبیین روش دکارت آغاز می‌کند و با مفهوم‌پردازی بر سر امر متناهی و بعد امر نامتناهی و ویژگی‌ها و نمود آن، مقاله را به پایان می‌برد.

در بخش کتاب پیش از معرفی کتاب خارجی از کیان رضوی بخش سوم مقاله سید مسعود رضوی با عنوان «معرفت، ریاضت و محبت» و همچنین گفتگویی از منیره پنج‌تنی با غلامرضا خاکی درباره «مدیریت اخلاق حرفه‌ای به شیوه جوانمردان» به چاپ رسیده‌است.

در نهایت شماره نود و پنجم اطلاعات حکمت و معرفت با بخش گزارش از رویدادهای گوناگون فلسفی به پایان می‌رسد.