انتشار جلد بیست و دوم دائره المعارف بزرگ اسلامی

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ بیست و دومین جلد از دائره‌المعارف بزرگ اسلامی حاوی مداخلی از چهره‌ها و موضوعات ایران و اسلام است که با سر ویراستاری سید کاظم موسوی بجنوردی توسط مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی چاپ و منتشر شده است. مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی با تکیه بر روش‌های علمی و استناد بر […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۴

jeld-bist-dovom-daeratolmaaref-bozorg-eslami

بیست و دومین جلد از دائره‌المعارف بزرگ اسلامی حاوی مداخلی از چهره‌ها و موضوعات ایران و اسلام است که با سر ویراستاری سید کاظم موسوی بجنوردی توسط مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی چاپ و منتشر شده است.

مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی با تکیه بر روش‌های علمی و استناد بر موثق‌ترین منابع و تازه‌ترین اطلاعات به تدوین دائره‌المعارفی پرداخته است که نیاز علمی جوامع اسلامی را در این زمینه ــ تا آنجا که ممکن است ــ برآورده سازد. اگرچه این دائره‌المعارف، به اعتبار انحصار آن به فرهنگ جهان اسلام، تخصصی است، ولی دامنه‌ای بسیار گسترده دارد. علوم قرآنی، اصول عقاید، کلام، فقه، اصول فقه، حدیث، درایه، رجال، اخلاق، ادیان، ملل و نحل، منطق، فلسفه، عرفان، ادبیات، هنر، مردم‌شناسی، معماری و آثار اسلامی، تاریخ، جغرافیا، ریاضیات، نجوم و طب از جمله موضوعاتی است که در این دائره‌المعارف از آنها بحث می‌شود.

جلد بیست و دوم از دائره‌المعارف بزرگ اسلامی حاوی ۱۶۲ مدخل است.این جلد با  مدخل «خانواده » آغاز می شود و با مدخل «خندق» پایان می‌یابد.

یکی از مدخل های مهم این مجلد به «آیت الله روح الله خمینی»اختصاص دارد. در این مدخل می خوانید: «آیت الله سید روح الله، فرزند حاج آقا مصطفی موسوی خمینی؛ فقیه و مرجع تقلید، سیاست مدار و رهبر یکی از مشهورترین و اثرگذارترین انقلابهای اواخر سدۀ بیستم میلادی. وی هم به سبب جایگاه معنوی، و هم به دلیل راهبری انقلاب اسلامی مردم ایران در سالهای دهۀ ۱۳۵۰ ش، به «امام» اشتهار دارد. ایشان طی حدود ۴ دهه مبارزۀ سیاسی و اجتماعی منطبق با قالبهای رهبری دینی، و با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»، رژیم شاهنشاهی خاندان پهلوی را با همراهی مردم ایران سرنگون نمود؛ در پی آن با یک دهه راهبری جمهوری اسلامی ایران، مبانی اندیشۀ ولایت فقیه و حکومتی دینی را پایه ریزی کرد. شخصیت ممتاز امام خمینی، نه تنها اسباب اشتهار او را در سطح جهانی به وجود آورد، بلکه حتی جمهوری اسلامی ایران به نام خمینی کبیر شناخته شد.» . این مدخل توسط فرامرز حاج منوچهری نوشته شده است.

دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به سه زبان (فارسی، عربی، و انگلیسی) منتشر می شود. تا کنون بیست و دو جلد از این دائره‌المعارف به چاپ رسیده است.

جلد بیست ودوم دائره‌المعارف بزرگ اسلامی با سرویراستاری دکتر سید کاظم موسوی بجنوردی در ۷۷۴ صفحه در قطع رحلی با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و بهای ۷۰۰ هزار ریال از سوی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.