استاد دکتر باستانی پاریزی، تاریخ نگار و از مفاخر فرهنگی کشور درگذشت

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۳ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی را به جامعه علمی کشور تسلیت می‌گوید. دکترمحمدابراهیم باستانی‌پاریزی، تاریخ‌نگار، پژوهشگر و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، ۵ فروردین ماه ۱۳۹۳ در تهران درگذشت. مراسم ختم استاد فقید، شنبه ۹ فروردین ماه ساعت ۱۶ در مسجد جامع شهرک […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۳

bastani-parizi

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی را به جامعه علمی کشور تسلیت می‌گوید.

دکترمحمدابراهیم باستانی‌پاریزی، تاریخ‌نگار، پژوهشگر و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، ۵ فروردین ماه ۱۳۹۳ در تهران درگذشت.

مراسم ختم استاد فقید، شنبه ۹ فروردین ماه ساعت ۱۶ در مسجد جامع شهرک غرب منعقد می‌باشد.

زندگینامه

محمد ابراهیم باستانی پاریزی در سوم دی‌ماه۱۳۰۴هـ.ش درپاریز (دهکده کوچکی در ده فرسنگی شمال سیرجان و ۱۳ فرسنگی جنوب رفسنجان) متولد شد.وی تا پایان تحصیلات ششم ابتدایی درپاریزتحصیل کرد و در عین حال از محضر پدر خود حاج آخوند پاریزی هم بهره ‌برد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دو سال ترک تحصیل اجباری، در سال ۱۳۲۰ تحصیلات خود را در دانشسرای مقدماتیکرمان ادامه داد . باستانی، اولین نوشته‌های خود را در سال‌های ترک تحصیل اجباری (۱۳۱۸ و ۱۳۱۹هـ.ش ) در قالب روزنامه‌ای به نام باستان و مجله‌ای به نام ندای پاریز نوشت، که خود در پاریز منتشر می‌کرد و دو یا سه مشترک داشت.

اولین نوشته او در جراید آن زمان، مقاله‌ای با عنوان «تقصیر با مردان است نه زنان» بودکه در سال ۱۳۲۱هـ.ش در مجله بیداری کرمان – از قدیم‌ترین جرائد ایران – چاپ شد. دومین مقاله‌ را نیز در سال ۱۳۲۳هـ.ش در‌‌‌ همان روزنامه منتشر کرد. در‌‌‌ همان ایام در روزنامه روح القدس به مدیری سید ابوالقاسم پورحسینی مقالاتی به چاپ رساند. همچنین همکاری با مطبوعات تهران را با ترجمه مقالاتی از زبان عربی به زبان فارسی آغاز کرد و در روزنامه خاور منتشر ساخت. در سالهای ۲۸،۲۹ و۳۰ نیز برای روزنامه کیهان از مجلات و جرائد عربی، مصری و لبنانی اخباری را ترجمه و چاپ کرد. پس از آن به عنوان نویسنده یا مترجم از زبان‌های عربی و فرانسه مقالات بی‌شماری در روزنامه‌ها و مجلاتی مانند کیهان، اطلاعات، خواندنی‌ها، یغما، راهنمای‌کتاب و آینده چاپ کرد.
باستانی پاریزی پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۲۵ برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در سال ۱۳۲۶ دردانشگاه تهران در رشته تاریخ تحصیلات خودرا پی گرفت. در۱۳۳۰ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و برای انجام تعهد دبیری به کرمان بازگشت. در سال۱۳۳۷هـ.ش تحصیلات خود را در رشته تاریخ در مقطع دکترا در دانشگاه تهران ادامه داد و موفق به اخذ دانشنامه دکترای تاریخ شد. پایان‌نامه وی درباره الکامل ابن اثیر بود.

او در همان ایام در اداره باستان‌شناسی زیر نظر مرحوم مصطفوی به کار پرداخت و مجله باستان‌شناسی را نیز یک سال منتشر کرد. در سال بعد(۱۳۳۸هـ.ش) به دانشگاه تهران انتقال یافت و مدیریت داخلی مجله دانشکده ادبیات را به عهده گرفت که تا ۱۳۴۹ که به عنوان فرصت مطالعاتی یک سال و نیم به پاریس رفت، مجله دانشکده را اداره ‌کرد.

دکتر باستانی تا سال ۱۳۸۷ استاد تمام‌وقت دانشگاه تهران بود .اولین کتاب باستانی پاریزی با نام پیغمبر دزدان- شرح نامه‌های طنزگونه شیخ محمدحسن زیدآبادی – برای اولین بار در سال ۱۳۲۴ در کرمان چاپ شد.

باستانی پاریزی علاوه بر تالیف دستی در سرودن شعر نیز داشت . اولین شعر خود را در کودکی در روستای پاریز و در آرزوی باران سرود. منتخبی از شعرهای خود را در سال ۱۳۲۷ در کتابی به نام «یادبود من» نیز به چاپ رساند. دکتر باستانی پاریزی در ۵ فروردین ۱۳۹۳ در تهران درگذشت .

vadie-haft-vad

ejhdehaie haft sarjoghrafiaie kerman

khaton haft ghaleesang haft ghalam

tarikhe kermanaz pariz ta paris

آثار متعددی از وی در حوزه تاریخ کرمان چون پیغمبر دزدان ،نشریه فرهنگ کرمان ،راهنمای آثار تاریخی کرمان ، دوره مجله هفتواد ،تاریخ کرمان (تصحیح و تحشیه تاریخ وزیری )، منابع و مآخذ تاریخ کرمان،سلجوقیان و غز در کرمان،فرماندهان کرمان (تصحیح و تحشیه تاریخ شیخ یحیی) ،جغرافیای کرمان (تصحیح و تحشیه جغرافی وزیری)، گنجعلی خان، وادی هفت واد،تاریخ شاهی قراختائیان،تذکره صفویه کرمان،صحیفه الارشاد،خاتون هفت قلعه،آسیای هفت سنگ،نای هفت بند،اژدهای هفت سر،کوچه هفت پیچ،زیر این هفت آسمان،سنگ هفت قلم،هشت الهفت و آثاری مانند یادبود من (مجموعه شعر)، ذوالقرنین یا کوروش کبیر (ترجمه)، محیط سیاسی و زندگی مشیرالدوله، اصول حکومت آتن ( ترجمه از ارسطو با مقدمه استاد دکتر غلامحسین صدیقی)،تلاش آزادی ( برنده جایزه یونسکو) ،یعقوب لیث،شاه منصور،سیاست و اقتصاد عصر صفوی ، اخبار ایران از ابن اثیر (ترجمه الکامل)،از پاریز تا پاریس ،شاهنامه آخرش خوش است ،حماسه کویر،تن آدمی شریف است،نون جو و دوغ گو ،فرمانفرمای عالم ، از سیر تا پیاز ، مار در بتکده کهنه ،کلاه‌گوشه نوشین روان،هزارستان،ماه و خورشید فلک،سایه‌های کنگره،بازیگران کاخ سبز،پیر سبزپوشان،آفتابه زرین فرشتگان،نوح هزار طوفان،در شهر نی سواران،شمعی در طوفان،خود مشت مالی، محبوب سیاه و طوطی سبز،درخت جواهر،گذار زن از گدار تاریخ ،کاسه کوزه تمدن،پوست پلنگ، حصیرستان،بارگاه خانقاه،هواخوری در باغ با گوهر شب چراغ و گرگ پالان دیده اشاره داشت.

یادی از زنده‌یاد استاد دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی