آیین نکوداشت دکتر محمّدعلی موحّد در دانشگاه تبریز

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ دانشگاه تبریز با رونمائی از کتاب ارج‌نامه دکترمحمدعلی موحّد، آیین تجلیل و تکریم از خدمات برجسته علمی، فرهنگی و اجتماعی ایشان را برگزار می‌نماید. دانشگاه تبریز باهدف قدردانی از یک عمر کوشش صادقانه و تکاپوی ارزشمند فرزند فرهیخته آذربایجان در راه اعتلای دانش و اندیشه و دفاع از […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

mohammahali-movahed

دانشگاه تبریز با رونمائی از کتاب ارج‌نامه دکترمحمدعلی موحّد، آیین تجلیل و تکریم از خدمات برجسته علمی، فرهنگی و اجتماعی ایشان را برگزار می‌نماید.

دانشگاه تبریز باهدف قدردانی از یک عمر کوشش صادقانه و تکاپوی ارزشمند فرزند فرهیخته آذربایجان در راه اعتلای دانش و اندیشه و دفاع از منافع ملّی و وحدت سرزمینی ایران، با رونمائی از کتاب ارج‌نامه دکترمحمدعلی موحّد،آیین  تجلیل و تکریم از خدمات برجسته علمی، فرهنگی و اجتماعی ایشان را برگزار می‌نماید.
محمدطاهری خسروشاهی دبیراجرایی این آیین گفت: مراسم بزرگداشت با حضور چهره های برجسته علمی، فرهنگی و ادبی کشور روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ساعت ۳۰/۹ صبح در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.
وی با اشاره به رونمایی از سه مجموعه درحاشیه این همایش گفت: در آیین نکوداشت استاد موحد، از سه کتاب با قافله شوق(ارج نامه استاد)، شمع جادوی امید (جلد دوم مقالات اهدایی به استاد) و کتابشناسی توصیفی آثار دکتر موحد رونمایی می‌شود.
طاهری خسروشاهی گفت: کتاب با قافله شوق پس از مقدمه‌ای موجز از شرح حال استاد موحد، با درج سال‌شمار دقیقی از زندگی و آثار ایشان آغاز می‌شود و سپس با گفت‌وگویی جدید درباره شمس تبریزی و چند موضوع دیگر ادامه می‌یابد. در بخش دوم ارج‌نامه که «درباره استاد» نام دارد، جمعی از دوستان و ارادتمندان دکتر موحّد، درباره سلوک اخلاقی و معنوی استاد و پیرامون آثار ایشان سخن گفته‌اند.
این پژوهشگر افزود: بخش سوم ارج‌نامۀ استاد موحّد به شیوۀ مرسوم جشن‌نامه‌ها و یادنامه‌ها، دربرگیرندۀ آثار برخی از مفاخر و بزرگان فرهنگ و ادب است که مقالات خود را در موضوعات متنوع تحقیقات ادبی، تاریخی و حقوقی به احترام استاد موحّد از ایران و خارج کشور جهت انتشار در ارج‌نامۀ ایشان به دانشگاه تبریز اهدا کرده‌اند.
گفتنی است محمّدعلی موحّد متولد دوم خرداد ۱۳۰۲ شمسی در تبریز، ادیب، حقوق‌دان و عرفان‌پژوه و شمس‌شناس برجستۀ ایرانی است. وی در سال‌های بحرانی ماجرای نفت در ایران (دهه سی) به معاونت حقوقی شرکت ملی نفت رسید و پس از آن به‌عنوان معاونت اجرایی اوپک، در ژنو مستقر شد. از آثار وی می‌‌توان به کتاب‌های: نفت ما و مسائل حقوقی آن، تصحیح مقالات شمس تبریزی (برنده جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران)، ترجمۀ سفرنامه ابن بطوطه، خواب آشفتۀ نفت (برندۀ جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران)، در هوای حق و عدالت (برندۀ جایزه اندیشه سال)، ترجمه و تحلیل فصوص‌الحکم ابن عربی، تصحیح رساله در مناقب خداوندگار، ترجمه اعلامیه جهانی حقوق بشر، مبالغه مستعار (ردّ ادعای شیوخ بر مالکیت جزایر سه‌گانه) و … اشاره کرد. موحّد از سال ۱۳۸۲ به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران در آمده است.